Relacja z Debaty Społecznej na temat bezpieczeństwa
28 listopada w chodzieskim Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się debata społeczna dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jej podstawowym celem była wymiana informacji pomiędzy Policją a mieszkańcami powiatu chodzieskiego oraz wypracowanie wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
O tym, że dialog społeczny jest najlepszym rozwiązaniem dla budowania lepszego jutra wie każdy z nas. Dlatego policja, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, w celu budowania poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania do Policji, wyszła z inicjatywą przeprowadzania debat społecznych.
28 listopada w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Chodzieży odbyła się debata społeczna pod hasłem „Decydujemy Wspólnie”, w której uczestniczył Wicewojewoda Wielkopolski Pan Przemysław Pacia oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romuald Głowacki. Przy stole prezydialnym zasiadł także Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży mł.insp. Przemysław Dorniak oraz Starosta Chodzieski Pan Julian Hermaszczuk.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, który przywitał wszystkich gości, podkreślił, że inicjatywa debat społecznych została stworzona po to, by poznać oczekiwania mieszkańców danego regionu, wysłuchać ich spostrzeżeń, wniosków, przekazać informacje na temat istniejących zagrożeń, aby móc wypracować wspólne metody działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Początkiem dla wspólnego dialogu było wystąpienie Pana Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży i przedstawienie ogólnej sytuacji dotyczącej pracy chodzieskiej policji.
Następnie głos zabrali mieszkańcy naszego powiatu, którzy pytali o kwestie związane z bezpieczeństwem na drogach, na terenach ogródków działkowych, otwartej studzienki kanalizacyjnej na jednej z ulic w Chodzieży, przejazdów kolejowych na ul. Miodowej, Wiejskiej oraz na trasie do Stróżewa oraz Milcza, problemy związane z parkowaniem przez osoby niepełnosprawne w miejscach innych niż wyznaczone i pobieraniu za to opłat etc. Na każde z tych pytań mieszkańcy uzyskali odpowiedź. Kwestie, które nie zostały rozwiązane podczas debaty z uwagi na fakt, iż nie dotyczą Policji, będą przekazane do rozstrzygnięcia właściwym instytucjom. Osoby zainteresowane zostaną o powyższym poinformowane.
Spotkanie zakończyło się wypełnieniem anonimowych ankiet, stanowiących dla organizatorów kompendium wiedzy w zakresie oceny przygotowania tegoż spotkania oraz uwzględnienia podczas organizowania debat w przyszłym roku.
Uczestnikom debaty przy wyjściu zostały wręczone elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność na drodze. Zainteresowani otrzymali także broszury, ulotki, albumy, mapy, długopisy itp. dotyczące powiatu i gminy Chodzież.
Biorąc pod uwagę to, że debata społeczna jest formą dialogu pomiędzy stronami a dialog społeczny nie jest działaniem doraźnym, lecz procesem ciągłym, już teraz zapowiadamy kolejne takie spotkania.
Pamiętajmy, że prawo do bezpieczeństwa jest niezbywalnym prawem każdego z nas i dlatego tak ważne jest, by wspólnie o nie zadbać.