Pijany długi weekend
Chodziescy policjanci podsumowali miniony długi weekend. Na terenie powiatu było dość bezpiecznie. Faktycznie ofiar na drogach powiatu chodzieskiego uniknęliśmy, lecz jak pokazują fakty, ze strony kierowców jest jeszcze sporo do zrobienia. Odnotowaliśmy wielu nietrzeźwych kierujących. Rekordowy okazał się poniedziałkowy poranek. Jak twierdzą policjanci, zachowanie części kierowców pozostawia wiele do życzenia.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i nie tylko w dniach od 14 sierpnia do 18 sierpnia chodziescy policjanci prowadzili działania o kryptonimie „Bezpieczny weekend”. Na drogach zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów oraz oczywiście prędkość. W miastach pilnowali aby nie doszło do przypadków chuligaństwa i dewastacji mienia. Choć służba kryminalna jeszcze nie do końca podsumowała ten okres to twierdzi, że było spokojnie i nie doszło do poważniejszych przestępstw. Pomimo skontrolowanych kilkuset pojazdów policjanci nie ujawnili poważniejszych uchybień.
W zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w okresie długiego weekendu byli zaangażowani wszyscy policjanci z KPP w Chodzieży i podległego Komisariatu w Margoninie. Oczywiście nie obyło się bez interwencji o podłożu alkoholowym. Takich odnotowano kilkadziesiąt. Podczas długiego weekendu zatrzymano 1 nietrzeźwego kierowcę i 10 pijanych rowerzystów.
Jednak rekordowy okazał się poniedziałkowy poranek. W zaledwie kilka godzin funkcjonariusze zatrzymali na „podwójnym gazie” 4 kierowców i 5 rowerzystów. Policjanci z chodzieskiej drogówki pracę rozpoczęli już wczesnym rankiem. Wszystko po to, aby przeciwdziałać zagrożeniom na drogach. „Trzeźwy poranek” okazał się całkiem nietrzeźwy. Wielu spośród podążających do pracy nie zdążyło jeszcze dojść do siebie. Rekordzista miał w organizmie prawie półtora promila alkoholu. Po badaniu kierowca był bardzo zdziwiony wynikiem, wyjechał z domu z przekonaniem, że już może prowadzić.Pierwszy tzw. „wczorajszy” kierowca został ujawniony podczas kontroli jeszcze przed godziną 5.00 w miejscowości Studźce. Kierował mając niemal promil alkoholu i orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów.
Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrzegamy. Poruszając się po drodze na podwójnym gazie musimy mieć świadomość tego, że możemy stać się sprawcami bądź ofiarami wypadku. Zatrzymanym za jazdę po pijanemu grozi oczywiście zabranie prawa jazdy i kara nawet 2 lat więzienia. Ale to nie jedyne zmartwienia kierowcy. Możemy utracić dotychczasowe zatrudnienie, kiedy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów a my jesteśmy zatrudnieni na stanowisku kierowcy. Figurując w rejestrze skazanych możemy mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia.
Warto zapamiętać, że jedno wypite piwo to ok. 25 gram czystego alkoholu.Dorosły człowiek potrzebuje kilkunastu godzin na wytrzeźwienie po zakrapianej kolacji.Każda dawka alkoholu wpływa na naszą percepcję, obniża koncentrację i refleks. Wsiadając za kierownicę w takim stanie nie trudno o tragedię na drodze. Warto o tym pamiętać.