DZIEÑ BEZPIECZNEGO INTERNETU
W dniu 5 lutego 2013r. już dziesiąty raz obchodzony jest międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Tematem przewodnim są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem „Serfuję. Respektuję”.
W czasach wszechobecnej informatyzacji i dostępu do technik, o jakich jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie pomarzyć, bardzo powszechnym i dostępnym medium stał się właśnie Internet. To przy jego wykorzystaniu niejednokrotnie stajemy się ofiarami przestępstw.
Korzystanie z Internetu niewątpliwie niesie za sobą korzyści. Pozwala rozwijać horyzonty, wykorzystać potencjał do samorealizacji, nauki czy zabawy, lecz może również uczynić wiele złego szczególnie jeśli chodzi o nieletnich.
Istotnym jest, aby mieć świadomość ponoszenia odpowiedzialności za swoje działania w Internecie przy zachowaniu szacunku dla innych użytkowników i respektowaniu ich praw, bowiem nie jesteśmy w tej całej machinie anonimowi.
Zatem, zanim pozwolisz dziecku korzystać z Internetu bez nadzoru, uzgodnij z nim zasady, których powinno przestrzegać, a jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z poniższych wskazówek, które należy omówić z dzieckiem, aby korzystało z Internetu bezpiecznie.
•Naucz dzieci, że jeśli w Internecie jest coś, co wywołuje ich niepokój, powinny Ci o tym powiedzieć.
•Korzystaj z Internetu razem z dziećmi. Zachęcaj dzieci do opowiadania o swoich doświadczeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
•Uświadom dziecku, że informacja (tekst, fotografia) raz umieszczona w Internecie jest praktycznie nie do usunięcia.
•Przez Internet można popełnić przestępstwo np. umieszczając na stronach zakazane prawem treści lub grożąc innej osobie.
•Jeśli dzieci odwiedzają tzw. „czaty” czy pokoje rozmów, korzystają z komunikatorów do przesyłania wiadomości, korzystają z gier internetowych lub wykonują w Internecie inne czynności wymagające zalogowania się w celu identyfikacji użytkownika, pomóż im wybrać odpowiednią nazwę i dopilnuj, aby nie zdradzała ona żadnych informacji osobistych o dziecku.
•Wyraźnie podkreśl, że dzieciom nigdy nie wolno podawać adresu, numeru telefonu ani innych informacji osobistych, takich jak nazwa szkoły czy miejsce zabaw.
•Naucz dzieci, że różnica między dobrem a złem jest taka sama w Internecie, jak w prawdziwym świecie.
•Wymagaj, aby dzieci przestrzegały praw własności innych internautów. Wyjaśnij, że nielegalne kopiowanie efektów pracy innych ludzi — muzyki, gier wideo i innych programów — to kradzież.
•Powiedz dzieciom, że nie należy spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez twojej wiedzy. Wyjaśnij, że osoby poznane poprzez Internet nie zawsze są tymi, za które się podają.
•Naucz dzieci, że nie wszystko, co przeczytają lub zobaczą w Internecie, jest prawdą. Zachęcaj je do weryfikowania tych informacji i zadawania pytań, jeśli nie są czegoś pewne.
•Korzystaj z oprogramowania do kontrolowania aktywności dziecka w Internecie. Funkcja kontroli rodzicielskiej pozwala zablokować dostęp do nieodpowiednich witryn, monitorować odwiedzane przez dzieci witryny i sprawdzać, co dzieci tam robią. Rodziców i ich pociechy zachęcam do odwiedzania stron:
· www. dzieckowsieci.pl
· www.necio.pl,
gdzie można znaleźć ciekawe porady oraz informacje o przebiegu tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu.