"Internetowi oszuści"
Coraz większą popularnością cieszą się zakupy w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Ten fakt nie dziwi, ponieważ wtedy przeważnie jest taniej. Najczęściej zamawiamy elektronikę, przedmioty codziennego użytku, a nawet auta.
Niestety i tą dziedzinę życia, upodobali sobie oszuści, a więc bardziej wyrafinowani w działaniu złodzieje. Tacy przestępcy zakładają fałszywe witryny i konta, czasami na początku działają legalnie i przez jakiś czas zbierają pozytywne komentarze, a później inkasują pieniądze i znikają. Sprytniejsi przywłaszczają sobie tożsamość sprawdzonego sprzedawcy i w ten sposób zachęcają potencjalnych klientów. Część z nich w momencie wygrania aukcji przesyła kupującemu numer innego konta, aby zniknąć z gotówką.
Na szczęście tak naprawdę w sieci nikt nie jest do końca anonimowy i policjanci na tej płaszczyźnie są coraz bardziej skuteczni. Nie oznacza to jednak, że sami nie możemy utrudnić życia oszustowi. Zachęcamy do każdorazowego sprawdzania sprzedawcy na wszelkie możliwe sposoby, sprawdzania autentyczności witryn sklepowych itd. Nie warto liczyć na tzw. okazje, to na nich najczęściej zarabiają oszuści.
Należy korzystać z opcji za pobraniem z możliwością obejrzenia przesyłki, tak jest drożej, lecz pewniej.
Chodziescy policjanci od początku 2012 roku odnotowali kilka spraw o oszustwa za pomocą portali aukcyjnych. Oszuści w swojej bezczelności zamiast elektroniki, zabawek czy biżuterii wysyłali kamienie i cegły, a zamiast zamówionych specyfików na odchudzanie mydło.
W większości przypadków po prostu urywali kontakt po wpłaceniu pieniędzy na konto.Choć policjanci coraz częściej odnoszą sukcesy w walce z tą kategorią przestępstw to warto przed transakcją sprawdzić wszystko, aby w przyszłości uniknąć kłopotów.