Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni i alkohol

Data publikacji 14.04.2011
policja_chodziezChodziescy policjanci bardzo często mają do czynienia z nietrzeźwymi nieletnimi.Każdego roku w trakcie różnych interwencji ujawniają około stu osób poniżej osiemnastego roku życia, będących pod działaniem alkoholu. Wielu z nich jest kompletnie pijanych i wymaga hospitalizacji. Za każdym razem o takim fakcie powiadamiani są rodzice i Sąd Rodzinny. Tego rodzaju sytuacje niestety są częstsze wiosną i latem. Tylko w tym roku chodziescy policjanci zajmowali się już dwudziestoma takimi sprawami.

 

Do zadań Policji należy również przeciwdziałanie przestępczości i demoralizacji nieletnich.Za jeden z  przejawów demoralizacji, najogólniej ujmując, uważa się używanie alkoholu przez osoby, które nie ukończyły jeszcze osiemnastu lat. Stąd policjanci w codziennej służbie zawsze reagują na przypadki używania alkoholu przez nieletnich. Dla policjantów, zawsze najważniejsze jest dobro chronione w tym przypadku dobro osoby nieletniej. Tak więc po stwierdzeniu, że ktoś taki jest pod działaniem alkoholu lub narkotyku, przekazują go rodzicom lub opiekunom, a w uzasadnionych przypadkach szpitalowi czy izbie wytrzeźwień. Dokumenty z takiej interwencji  za każdym razem trafiają na biurko sędziego rodzinnego. Pisząc te słowa chcemy przestrzec młodzież przed kontaktem z alkoholem, niektóre przypadki kończą się na granicy życia i śmierci. Duża ilość alkoholu, w młodym, nieodpornym na jego działanie organizmie, może spowodować zgon. Oczywiście o każdym ujawnionym nieletnim pod wpływem alkoholu czy narkotyków dowiaduje się sąd rodzinny, który sprawdza okoliczności sprawy, lecz przede wszystkim chodzi o to aby młodzi ludzie zrozumieli jakie mogą być konsekwencje spożywania przez nich alkoholu. Wcale nie do rzadkości należą interwencje, kiedy policyjne patrole zastają nastolatków już przygotowanych do imprezy. Wtedy z reguły są oni jeszcze trzeźwi, lecz w ich torbach już są całe litry piwa czy wina.

Pogoda zacznie sprzyjać spotkaniom na świeżym powietrzu, ale czy nie można tego robić bez alkoholu ? Przy okazji powstaje pytanie kto sprzedaje alkohol nieletniemu ? Jest to przecież przestępstwo.

Policjanci sprawdzają za każdym razem podane przez młodych ludzi wersje, rzadko jednak są one prawdziwe. Niezmienny pozostaje jednak fakt, że to od nas dorosłych zależy czy będzie łatwo czy trudno młodemu człowiekowi zdobyć alkohol.

Ostrzegamy sprzedawców i barmanów, za sprzedaż alkoholu nieletniemu grożą poważne kary. W przypadku wątpliwości co do wieku klienta warto poprosić o dowód osobisty, a jeśli odmawia jego okazania można po prostu odmówić podania alkoholu.

Aktualnie wydział kryminalny chodzieskiej komendy prowadzi kilka spraw o sprzedaż alkoholu nieletnim.

Powrót na górę strony