Kontrolujemy autokary
Zazwyczaj kontroli takich dokonują specjaliści z ruchu drogowego, a gdy ich brakuje na służbie robią to inni policjanci posiadający wiedzę i doświadczenie z tego zakresu. Jedna z takich kontroli odbyła się dzisiaj przed wycieczką drugoklasistów z „jedynki”. Policjantki sprawdziły trzeźwość kierowcy i dokumenty, a także stan techniczny autokarów. Kontrolujące nie miały żadnych zastrzeżeń i wycieczka tym razem odjechała o czasie.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w trakcie podróży Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chodzieży radzi rodzicom, opiekunom oraz organizatorom wypoczynku jak można ograniczyć potencjalne zagrożenia związane z podróżą:
• Przed wyjazdem istnieje możliwości zgłoszenia przez organizatorów lub inne zainteresowane osoby miejsca i czasu rozpoczęcia przewozów grup dzieci i młodzieży, w celu dokonania kontroli przez Policję. Zgłoszenia należy kierować do oficera dyżurnego KPP w Chodzieży pod numer tel. 67 2811 211 i 997 lub sierż. szt. Romana Radomskiego tel. 67 2811 261 – kierownika RD. Zwykle kontroli poddawany jest zarówno kierowca jak i pojazd.
• Należy sprawdzić czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów – zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób.
• Należy wybierać firmę organizującą wypoczynek lub przewoźnika, która prowadzi działalność od dłuższego czasu, dysponuje nowoczesnymi pojazdami i jest sprawdzona na rynku.
• Opiekunowie w trakcie podróży muszą zwracać baczną uwagę na czas pracy kierowcy. Duża odległość do pokonania, niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak zmiennika, wydłużany czas jazdy bez odpoczynku powodują zmęczenie, dekoncentrację i mogą w efekcie skutkować wypadkiem drogowym.
• Opiekunowie powinni zwracać uwagę na wybór miejsca do postoju autobusu. Często obserwuje się sytuacje, w których postój jest dokonywany w miejscu zabronionym lub przypadkowym. Sytuacja taka powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, dzieci przebiegają przez jezdnię, wybiegają zza autobusu. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postój autobusu na wyznaczonych parkingach.
• Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i tyłu pojazdu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
• Kierowcom samochodów osobowych przewożącym dzieci przypominamy, że dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.
Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i nie tylko.
Pamiętajcie, Państwo, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja lecz w olbrzymiej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.