NADCHODZĄ UPAŁY. ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE
Data publikacji 25.06.2026
Wysokie temperatury mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Sprawdź, jak bezpiecznie przetrwać upalne dni i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich.
Synoptycy zapowiadają kolejne dni z wysokimi temperaturami. W czasie upałów znacznie wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu oraz udaru cieplnego. Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci, seniorzy oraz osoby przewlekle chore.
Policjanci apelują o rozwagę i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Pij dużo wody, unikaj alkoholu, noś lekką odzież i nakrycie głowy oraz ogranicz przebywanie na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia. Jeżeli to możliwe, przebywaj w chłodnych pomieszczeniach i unikaj intensywnego wysiłku fizycznego,
- Nie lekceważ objawów przegrzania organizmu. Silny ból i zawroty głowy, nudności, osłabienie, gorączka czy zaburzenia świadomości mogą świadczyć o udarze cieplnym. W takiej sytuacji należy przenieść osobę w chłodne miejsce, rozpocząć jej schładzanie i wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112,
- Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj dzieci, osób starszych ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie. Temperatura wewnątrz pojazdu w ciągu kilku minut może osiągnąć poziom zagrażający życiu,
- Podczas podróży rób częstsze przerwy, miej przy sobie wodę i nie prowadź pojazdu, gdy odczuwasz osłabienie. Wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji.
Dbajmy o siebie nawzajem. Czasem zainteresowanie się samotnym seniorem, sąsiadem lub osobą potrzebującą pomocy może uratować zdrowie, a nawet życie.
mł. asp. Marta Przybecka