"Uwaga na fajerwerki"
P O L I C J A P R Z Y P O M I N A !!!
Policja apeluje o rozwagę i bezpieczeństwo podczas posługiwania się tzw. „petardami” i wszelkiego rodzaju środkami pirotechnicznymi.
Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze, nie narażajmy również swoich dzieci i innych osób. Używanie środków pirotechnicznych to nie zabawa i należy zachować wszelkie środki ostrożności aby nie doszło do tragedii.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z środkami pirotechnicznymi:
1. Przy zakupie materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić czy aby na pewno zostały dopuszczone do sprzedaży i czy posiadają instrukcje obsługi w języku polskim.
2. Następnie należy zapoznać się z takowa instrukcja obsługi.
3. Nie wolno dopuścić do sytuacji gdzie dzieci mają dostęp do takich materiałów, a przy ich odpalaniu powinny być tylko obserwatorem.
4. Należy wybrać odpowiednie miejsce do odpalenia fajerwerku i kierować wystrzał w stronę przeciwną do osób znajdujących się w pobliżu.
5. Nie należy odpalać materiałów pirotechnicznych w tłumie oraz pod wpływem alkoholu.
Przepisy prawne mogące mieć zastosowanie w przypadku ujawnienia nieprawidłowości związanych z materiałami pirotechnicznymi.
Ustawa z dnia 21.06.2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym (Dz. U. nr 67 poz. 679 z 2001 r.).
Art. 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kodeks wykroczeń
Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.