Bezpieczne wakacje 2025
Przed nami zakończenie roku szkolnego oraz długo wyczekiwane wakacje. Aby ten czas nie został zmącony przez wypadki losowe, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży od dłuższego czasu spotykają się z dziećmi i młodzieżą i rozmawiają o ich bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. Realizują w ten sposób założenia kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie". Dla wszystkich rodziców i opiekunów opracowaliśmy także katalog podstawowych zasad, o których należy pamiętać przed puszczeniem dziecka na plażę. Pamiętajmy, że wakacje nie zwalniają nas z myślenia i troski o innych.
Drodzy rodzice i opiekunowie!
Zanim pozwolimy naszym dzieciom na plażowanie, sprawdźmy, czy w plecaku mają zapakowany krem z filtrem, napój i okrycie głowy. Zwróćmy im uwagę, że kąpiel jest dozwolona tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników WOPR, a na plaży należy przestrzegać regulaminu tam obowiązującego. Oto kilka podstawowych zasad związanych z bezpieczeństwem nad wodą:
-
Nie wchodźmy do wody zaraz po jedzeniu lub po silnym nasłonecznieniu;
-
W celu wyrównania ciepłoty ciała po wejściu do wody najpierw schłodźmy kark, twarz i okolice serca, a następnie powoli rozpocznijmy zanurzanie;
-
Nie skaczmy do wody na główkę, z dużej wysokości, z uwagi na niebezpieczeństwo urazu głowy czy kręgosłupa;
-
Nie wpływajmy pod pomosty;
-
Korzystajmy ze sprzętu pływającego zgodnie z przeznaczeniem, mając założony kapok lub kamizelkę;
-
Dzieci kąpią się tylko i wyłącznie pod czujnym okiem dorosłych;
-
Nie wypływajmy na środek zbiornika, bo może okazać się, że zabraknie nam sił na powrót, albo chwyci nas skurcz mięśni.
-
Nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu, który jest najczęstszą przyczyną utonięć;
Chodzieska Policja wraz z Państwową Strażą Pożarną oraz Powiatowym WOPR przed rozpoczęciem sezonu letniego skontroluje kąpieliska strzeżone, by ocenić poziom przygotowania tych obiektów do zbliżających się wakacji.
Już od kilku tygodni w ramach działań profilaktycznych policyjny profilaktyk oraz dzielnicowi spotykają się z dziećmi i młodzieżą, by przestrzegać ich przed niebezpieczeństwami związanymi z przebywaniem w rejonie zbiorników wodnych ale nie tylko. Podczas takiej prelekcji min. poruszamy temat narkotyków i dopalaczy, które niechlubnie zyskują na popularności zwłaszcza w okresie wakacji. Dlatego apelujemy na każdym kroku o rozsądek. My drodzy rodzice, zainteresujmy się tym, co robią nasze dzieci w czasie wolnym. Jeśli mamy podejrzenia, że nasze dziecko „coś bierze”, reagujmy natychmiast. Następnym razem może być już za późno.
Aby tegoroczne wakacje były radosne i bezpieczne, zadbajmy o to wspólnie. Pamiętajmy o ostrożności nad wodą, unikajmy ryzykownych zachowań i dbajmy o siebie nawzajem.