Aktualności

Z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 28.03.2025

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży spotkała się z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chodzieży. Celem wizyty była oczywiście pogadanka, tym razem o oszustwach internetowych.

Co pewien czas mieszkańcy powiatu chodzieskiego stają się ofiarami oszustów internetowych. Wszyscy wiemy, że każda, nawet najmniejsza strata jest dotkliwa. Tego rodzaju przestępstw popełnianych poprzez sieć jest coraz więcej. Chodziescy policjanci każdą sprawę traktują bardzo poważnie, lecz dużo zależy od nas samych. Wielu z nas kupuje poprzez sieć w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Najczęściej zamawiamy ubrania, elektronikę, przedmioty codziennego użytku. Są też tacy, którzy do zakupów w sieci podchodzą z dystansem. I jednym, i drugim zalecamy daleko idącą ostrożność. Zachęcamy do każdorazowego sprawdzania ofert na wszelkie możliwe sposoby. Nie warto liczyć na tzw. okazje, bowiem to na nich najczęściej zarabiają oszuści.

Na szczęście tak naprawdę w sieci nikt nie jest do końca anonimowy i policjanci na tej płaszczyźnie są coraz bardziej skuteczni. Nie oznacza to jednak, że sami nie możemy utrudnić życia oszustowi. Najlepiej korzystać z opcji za pobraniem z możliwością obejrzenia przesyłki. Na pewno tak jest drożej, lecz pewniej.

W minioną środę nadkom. Elżbieta Żulewska odwiedziła seniorów z UTW w Chodzieży. W ramach działań proseniorskich policjantka omówiła bloki tematyczne dotyczące właśnie metod okradania i oszukiwania osób starszych w sieci, by uwrażliwić ich na pewne aspekty tak, by w przyszłości nie stali się ofiarami oszustów. W sposób dokładny przybliżyła seniorom cel i sposób działania przestępców, omówiła poszczególne rodzaje oszustw, ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszustwa z wykorzystaniem telefonu oraz te internetowe np. na BLIK, inwestycje, sprzedaż, czy związane z ofertami pracy. Profilaktyk społeczny chodzieskiej Policji udzieliła też kilku dobrych porad, aby skutecznie się ustrzec przed zagrożeniami.

Jak zawsze, pojawiły się pytania z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa, na które udzielano odpowiedzi.

Nadkom. Żulewska w trosce o seniorów prosiła i apelowała, by osoby uczestniczące w spotkaniu z nią, dzieliły się zdobytą wiedzą także z bliskimi i znajomymi. Pozwoli to dotrzeć do większej grupy zainteresowanych i być może uchroni ich przed różnymi niebezpieczeństwami.

asp. sztab. Karolina Smardz-Dymek

Powrót na górę strony