Aktualności

Pogadanki o bezpieczeństwie w sieci i nie tylko

Data publikacji 14.03.2025

Policjantka od profilaktyki spotkała się z dziećmi i młodzieżą Szkoły Podstawowej w Zacharzynie oraz z ich rodzicami. Tematem przewodnim tychże spotkań było bezpieczeństwo w internecie oraz odpowiedzialność karna nieletnich.

Nadkom. Elżbieta Żulewska gościła w szkole w Zacharzynie na zaproszenie tamtejszej dyrekcji. Placówka przygotowała zestawienie zagadnień, jakie policjantka miała omówić podczas spotkań w poszczególnych klasach. Te dotyczyły między innymi nagrywania filmików i wrzucania ich do sieci, aktywności w internetowej przestrzeni w zakresie grania oraz komunikowania się z obcymi, kultury w sieci, rodzajów cyberprzemocy, czego nie wolno w sieci, co zrobić, kiedy otrzymujemy niechciane wiadomości, jak zgłosić cyberprzemoc i wiele, wiele innych.

W trakcie pogadanek policjantka przedstawiła zakres odpowiedzialności nieletnich za czyny, które są niezgodne z prawem. Przypomniała, że młodzi ludzie przed sądem rodzinnym mogą także odpowiadać za demoralizację, a więc takie zachowania jak uchylanie się od obowiązku szkolnego, palenie papierosów, włóczęgostwo, picie alkoholu, udział w grupie przestępczej. Tłumacząc nieletnim, jakie zachowania są nieakceptowalne i po prostu niezgodne z prawem, poinformowała także o środkach prawnych, jakie może zastosować sąd wobec nieletniego sprawcy czynu karalnego.

Elżbieta Żulewska zaapelowała do uczniów o wzajemny szacunek w sieci, pomaganie sobie w możliwy sposób, wspieranie się w trudnych sytuacjach, a nie eskalowanie przemocą w stosunku do rówieśników. Policjantka podkreśliła, że dzieci i młodzież to bardzo wrażliwa grupa. Nikt nie chce być odrzucony, wyśmiewany, atakowany przez innych. Psychika młodego człowieka jest bardzo krucha i z pozoru błahe zdarzenie może w oczach młodego człowieka urosnąć do rangi tragedii, z którą nie będzie potrafił sobie poradzić. Przy okazji policjantka wskazała, gdzie i w jaki sposób dzieci i młodzież mogą szukać profesjonalnej pomocy.

Spotkanie z rodzicami posłużyło przybliżeniu powyższej tematyki, by najbliżsi potrafili reagować w konkretnych przypadkach. Niezmiennie, obserwujemy swoje pociechy, nie bagatelizujemy niepokojących symptomów. Nie wstydźmy się prosić o pomoc i wsparcie.

Powrót na górę strony