Przepadek samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości
Nowelizacja kodeksu karnego, która miała miejsce wiosną tego roku, wprowadziła surowsze konsekwencje dla nietrzeźwych kierowców. Konfiskata samochodu, bo o niej mowa, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.
Nowelizacja przepisów karnych wprowadziła zasadę obligatoryjnego przepadku samochodu, gdy kierowca prowadził pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Wprowadzone zmiany mają na celu z jednej strony zaostrzenie kar dla tych, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, z drugiej zaś na działania prewencyjne, mające na względzie ochronę życia i zdrowia innych uczestników dróg, poprzez wyeliminowanie z nich tych najbardziej niebezpiecznych kierowców.
Nie sposób informować o wszystkich przypadkach kierowców, którzy wsiadają za kółko na tak zwanym podwójnym gazie. Niestety, nadal na naszych drogach nie brakuje takich osób. Może zatem przytoczone przypadki zwiększą świadomość niektórych kierowców w tej materii, że jazda w stanie nietrzeźwości wiąże się teraz także z utratą pojazdu.
Pod koniec sierpnia 38-letni mężczyzna w Chodzieży przy ul. Mostowej spowodował kolizję. Badanie trzeźwości wykazało u niego 1,5 promila alkoholu w organizmie. Sprawa trafiła na wokandę. W ostatnim czasie zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd Rejonowy w Chodzieży, w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy, orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa samochodu BMW, którym mężczyzna dopuścił się przestępstwa, środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 3 lata oraz świadczenie pieniężne w kwocie 6 tysięcy złotych na rzecz wskazanego funduszu. Niezależnie od tego, za spowodowanie kolizji mężczyzna wyrokiem Sądu Rejonowego w Chodzieży ukarany został grzywną w kwocie 3 tysięcy złotych. Musi także pokryć koszty związane z postępowaniem sądowym.
Pod koniec września policjanci zatrzymali 24-latka, który kierował VW Golfem mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna usłyszał stosowny zarzut popełnienia przestępstwa. Obligatoryjnie zatrzymano mu uprawnienia do kierowania. W ostatnim czasie prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym w postaci tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w kwocie tysiąca złotych oraz zajęcia samochodu, którym kierował w momencie przestępstwa. Po konfiskacie samochodu, pojazd ten może zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa, jak to miało miejsce w pierwszym przypadku. Decyzję tę podejmie sąd w oparciu o zebrany przez policję i prokuraturę w sprawie materiał dowodowy.
Może takie kary skłonią niektórych kierowców do głębszych refleksji.