XV Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu
Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.
18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. O tym, jak ważna jest świadomość zagrożeń wynikających ze zjawiska handlu ludźmi, mogli przekonać się uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, którzy w najbliższym czasie wyjadą za granicę w ramach progrmau Erasmus +. Podczas spotkania Specjalista ds. Profilaktyki chodzieskiej Policji zwrócił szczególną uwagę na potencjalne zagrożenia, które mogą powstać na podłożu problematyki związanej z handlem ludźmi. Omawiając najważniejsze zasady podczas pobytu w obcym kraju wskazał również, jak się uchronić i jak postępować w przypadku wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.
Zbliżający się Europejski Dzień Walki Przeciwko Handlowi Ludźmi jest doskonałą okazją do szerszego zapoznania się z problemem handlu ludźmi. Więcej informacji na temat przedmiotowego zjawiska można znaleźć na specjalnej stronie: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi
W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje specjalna infolinia i skrzynka e-mail, dzięki którym każdy, kto ma informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl. lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie.