Obchody 80. rocznicy zamordowania funkcjonariuszy chodzieskiej Policji Państwowej
W czwartek 16 września 2021 roku w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży odbyła się uroczystość poświęcona 80. rocznicy zamordowania chodzieskich funkcjonariuszy Policji Państwowej. Z tej okazji, pod tablicą upamiętniającą poległych policjantów, zawieszona została druga – z nazwiskami pomordowanych.
Uroczystość została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Chodzieży, Komendę Powiatową Policji w Chodzieży, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Chodzieży oraz uczniów Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży. Wśród zaproszonych gości byli krewni pomordowanych policjantów.
Głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży nadkom,. Piotr Gruszka, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Chodzieży – pani Mirosława Kutnik, pani Magdalena Woźniczka – Dyrektor Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży oraz pan Roman Grewling – wiceprezes oddziału wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Podczas spotkania przedstawiono rys historyczny formacji w latach 1918-39, pierwsze dni wojny, proces policjantów przed hitlerowskim sądem specjalnym w Poznaniu, wreszcie sylwetki 18 chodzieskich funkcjonariuszy Policji Państwowej. Po tej części wszyscy przeszli pod tablicę upamiętniającą tę zbrodnię. Miejsce jej usytuowania nie jest przypadkowe. To właśnie w tym miejscu, u zbiegu ulic Kościuszki i Marcinkowskiego niegdyś znajdował się budynek komendy Policji Państwowej.
Odsłonięcia tablicy dokonał pan Włodzimierz Grabski i szef chodzieskiej Policji nadkom. Piotr Gruszka. Tablica z nazwiskami pomordowanych policjantów stanowi dopełnienie tego, co było. Jej odsłonięcie jest wyrazem naszego szacunku dla poległych, a także świadectwem hitlerowskiego mordu, o którym nie możemy zapomnieć. Teraz to miejsce nie jest już bezimienne, a przez to staje bliższe naszym sercom, bo lokalnie wpisuje się w historię miasta i jego mieszańców.