Spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą
W ostatnim czasie odbyły się kolejne spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą z powiatu chodzieskiego. Celem tych wizyt jest zapoznanie najmłodszych przede wszystkim z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Ich starszym kolegom i koleżankom przypominano między innymi o odpowiedzialności karnej nieletnich, zagrożeniach ze strony narkotyków, dopalaczy, czy tych czyhających w sieci.
Policjanci wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęli działania pn. „Jesteś widoczny, Jesteś bezpieczny”. Są one przeznaczone dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, a w swoich założeniach mają ich zapoznać z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym, przede wszystkim w zakresie bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych. Działania policjantów skupiają się na prelekcjach oraz zajęciach praktycznych na przejściach dla pieszych. Pierwszoklasiści otrzymują również odblaski, dzięki którym będą bardziej widoczne dla kierowców w okresie jesienno zimowym. Edukację najmłodszych realizowano wspólnie z przedstawicielem WORD-U w Pile, który przekazał na ten cel elementy odblaskowe w postaci zawieszek. Powyższa tematyka była także omawiana podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach.
Wizyta profilaktyka społecznego oraz dzielnicowej w klasach starszych wiązała się ze zwróceniem uwagi na kilka bardzo ważnych obszarów bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności omówiono tematykę narkotyków, dopalaczy i środków odurzających. Wskazano na przyczyny sięgania po tego typu substancje przez młodzież, a także następstwa ich zażywania. Policjantki przypomniały o regulacjach prawnych oraz odpowiedzialności karnej nieletnich z tego tytułu. W dalszej części wystąpienia poruszono tematykę bezpieczeństwa w sieci. Omówiono zjawisko przemocy i agresji rówieśniczej, które przejawia się zarówno w zachowaniach bezpośrednich, ale także za pośrednictwem komunikatorów. Wskazano, na jakie zagrożenia w sieci są narażeni młodzi ludzie.
Wizyty policjantów w szkołach pozwalają wyposażyć dzieci i młodzież w umiejętności rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania nim, ale także uświadomienia młodych ludzi, jakie są konsekwencje złych wyborów zarówno w aspekcie społecznym, zdrowotnym, ale także prawnym.