Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA NA OSZUSTÓW I ZŁODZIEI

Data publikacji 25.08.2017

KPP w Chodzieży informuje, że w ostatnim czasie na terenie powiatu chodzieskiego kolejny raz, uaktywnili swoją działalność oszuści. Działalność przestępców polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Działają też w inny, nietypowy sposób.

Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak mają na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często, gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze, dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia.

Metod działania oszustów jest oczywiście o wiele więcej. Wyobraźnia przestępców jest niemal nieograniczona. W ostatnim czasie przestępcy oszukali 85-letnią mieszkankę Chodzieży. Starsza pani otrzymała telefon z informacją, że jej córka jest przetrzymywana w banku w związku z zaległościami w spłacie i nie zostanie wypuszczona, dopóki nie ureguluje swoich zobowiązań. Następnie przez telefon zgłosiła się rzekoma córka, która poprosiła matkę o pomoc finansową. Kiedy seniorka zapytała, dlaczego ma zmieniony głos, kobieta wyjaśniła, że ma chrypę. Po pewnym czasie w mieszkaniu starszej pani zjawił się mężczyzna podający się za pracownika banku. To właśnie jemu seniorka przekazała kopertę z 9 tysiącami złotych. Jednak historia ta ma ciąg dalszy. Po krótkiej chwili ponownie w mieszkaniu starszej pani zadzwonił telefon. Podająca się za córkę seniorki kobieta, stosując metody psychomanipulacyjne, wykorzystując wrażliwość kobiety zapytała „dlaczego mamo nie dałaś wszystkich pieniędzy, pewnie masz jeszcze jedną kopertę”. Kobieta nic nie podejrzewając z dwóch kolejnych kopert wyjęła pieniądze i przygotowała 10 tysięcy złotych, które następnie przekazała oszustowi. O tym, że padła ofiarą oszustów dowiedziała się po kilku godzinach od prawdziwej córki.

 

To historia, jakich wiele, bowiem każdego dnia na terenie kraju dochodzi do oszustw osób starszych przy wykorzystaniu różnych metod, w tym „na wnuczka”, „na legendę”, „na policjanta”. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu, by otoczyli opieką i zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku.

Szanowni Państwo, poświęćmy chwilę czasu i zapoznajmy z tą historią bliską nam osobę, która osiągnęła już „jesień życia”. Ustalmy zasady kontaktowania się w nietypowych, jak ta, sytuacjach, właśnie po to, by nie dopuścić do utraty oszczędności życia bliskich nam osób.

 

Powrót na górę strony