Rusza akcja "Łapki na kierownicę"
Sześciokrotnie większe ryzyko wypadku, pokonanie odległości dwóch boisk piłkarskich bez kontroli kierowcy czy nawet utrata prawa jazdy – prowadzenie auta z telefonem w ręku może rodzić wiele niebezpieczeństw. Wielkopolscy policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji „Łapki na kierownicę” edukują kierowców i przestrzegają, że nawet sekunda nieuwagi za kierownicą może kosztować życie!
14 czerwca br., o godz. 11.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbył się briefing inaugurujący na terenie województwa wielkopolskiego ogólnopolską kampanię profilaktyczną "Łapki na kierownicę".
Kierowcy zatrzymani przez Policję za korzystanie z telefonu podczas jazdy niezgodne z przepisami, otrzymają ulotki z informacjami jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą takie zachowanie. Na końcu broszury znajduje się krótki test stworzony na podstawie zawartych w niej danych. Dzięki temu kierowcy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, i tym samym przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Oprócz bezpośrednich działań Policji, kierowcy otrzymają informacje o akcji z poziomu telefonu. Po włączeniu aplikacji Yanosik wyświetli się komunikat o rozpoczęciu kampanii „Łapki na kierownicę”. Klikając w niego użytkownicy zostaną przeniesieni na stronę, gdzie dowiedzą się o szczegółach akcji oraz zagrożeniach związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy. Podobnie jak na ulotce kierowcy będą mogli również rozwiązać test online i zdobyć 5000 dodatkowych punktów w rywalizacji w aplikacji.
Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.
Za jazdę z telefonem w ręku można również ponieść spore konsekwencje finansowe: mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Otrzymując w roku 5 takich mandatów można stracić prawo jazdy z tytułu przekroczenia limitu 24 punktów karnych.
Mł. insp. Stanisław Małecki Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił – „W dzisiejszych czasach telefony komórkowe towarzyszą nam wszędzie, korzystają z nich nawet kilkuletnie dzieci. Na placach zabaw, w parkach czy kawiarniach widzimy młodzież z nosami w telefonach. Pamiętajmy, że to przyszli kierowcy. Wsiadając za kierownicę nie wyzbędą się nagle nawyków ciągłego zaglądania w ekran telefonu. Uświadamianie kierowców o zagrożeniach wynikających z takiego zachowania to istotny element naszych działań.”
Policjanci podkreślają, że to nie mandat powinien działać odstraszająco na kierowców, ale świadomość, że kilka sekund naszej nieuwagi może kosztować czyjeś życie.
Wspólna akcja Policji i Yanosika „Łapki na kierownicę” potrwa do 25 czerwca 2017 r.