Podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie chodzieskim
Już od ponad pół roku na terenie powiatu chodzieskiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to pozwala w łatwy sposób przekazać policjantom informację o występowaniu zagrożeń, które w odczuciu lokalnej społeczności mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Równocześnie zachęcamy wszystkich do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w przypadku, gdy chcemy poinformować służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo o występującym w danym miejscu zagrożeniu.
Kiedy chcemy wskazać występujące w konkretnym miejscu zagrożenie mamy do dyspozycji jedną spośród 25 kategorii zjawisk najbardziej uciążliwych społecznie. Umieszczone na mapie podlega weryfikacji, czyli sprawdzeniu przez Policję, czy dane zjawisko występuję w tym konkretnym miejscu. W przypadku pozytywnej weryfikacji występowania zagrożenia w dalszej kolejności prowadzone są działania mające na celu eliminację tego zagrożenia. To oznacza, że służby koncentrują swoje działania w taki sposób, aby w możliwie jak najkrótszym czasie zagrożenie przestało występować. W zależności od charakteru zjawiska, mogą to być częstsze patrole policji, jak również poinformowanie innych instytucji w celu wypracowania nowych rozwiązań, które poprawią istniejący stan rzeczy. Takie sytuacje mają miejsce choćby przypadku nieprawidłowego oznakowania drogi, czy niewłaściwej infrastruktury drogowej.
Analizując dane za okres od chwili uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu chodzieskiego wskazali 127 miejsc zagrożonych, z których dotychczas potwierdzono 42 (dane na dzień 27 stycznia 2017 r.). Najczęstszym problemem, z którym borykają się mieszkańcy naszego powiatu to nieprawidłowe parkowanie. Kolejnymi istotnymi zagrożeniami, wskazywanymi przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa są przekroczenie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu objętym zakazem, czy niewłaściwa infrastruktura drogowa. Nie wszystkie umiejscowione na platformie cyfrowej miejsca zagrożone znalazły swoje potwierdzenie w trakcie weryfikacji prowadzonej przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży. Ponad 80 miejsc oznaczonych jako zagrożone po przeprowadzonej weryfikacji nie zostało potwierdzonych. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie występują. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz kategorii zagrożeń, zgłaszanych przez mieszkańców powiatu chodzieskiego od chwili uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Warto również podkreślić, że narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, wymagających natychmiastowego działania Policji. W tym celu należy skorzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży przez cały informują mieszkańców powiatu o tym, w jaki sposób korzystać z platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz zachęcają wszystkich do włączenia się we wspólne działania w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i nie tylko. Aby umieścić informację o występującym zagrożeniu wystarczy tylko kliknąć na plakat informacyjny, który znajduje się poniżej.
Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.