Dopalacze niszczą życie
Data publikacji 07.11.2016
Dopalacze- to właśnie o nich była mowa podczas zorganizowanego w ubiegłym tygodniu szkolenia dla kadry pedagogicznej Zespołu Szkół Licealnych i Gimnazjalnych w Ratajach. Szkolenie poprowadziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży.
3listopada mł.asp. Karolina Smardz-Dymek spotkała się kadrąpedagogiczną szkoły, by omówić historię pojawienia siędopalaczy na polskim rynku, przyczyny, dla których młodzież sięgapo dopalacze, skalę zażywania tych substancji, zadania Policji wprzedmiocie walki z tym zagrożeniem, ale także omówiła nowesubstancje psychoaktywne, ich wpływ na organizm, wreszcie skutki,jakie niesie za sobą zażywanie takich substancji.
Uczestnicyspotkania mieli okazję obejrzeć materiał profilaktycznyprzygotowany przez osoby, które na co dzień zajmują sięproblematyką dopalaczy i posiadają specjalistyczną wiedzę w tymtemacie. Na zakończenie spotkania, jego uczestnicy mieli możliwośćzobaczenia także „walizki narkotykowej.
Głównymcelem szkolenia było zapoznanie osób w nim uczestniczących zrodzajami narkotyków, dopalaczy, następstwami ich zażywania,symptomami zachowania świadczącymi o tym, że dziecko zażywanarkotyki, wreszcie sposobami udzielania pomocy takim osobom i ichrodzinom.
Dyrekcjaszkoły zaplanowała także w ramach programu „Dopalacze niszczążycie” – przedsięwzięcia realizowanego w ramach projektuObserwatorium Zagrożeń dla Ludzi Młodych kolejne szkolenie, tymrazem z rodzicami, by wyposażyć adresatów spotkania w potrzebnąwiedzę w tym zakresie, aby każdy rodzic w porę zareagował, jeślipojawią się niepokojące symptomy świadczące o tym, że dzieckomoże zażywać dopalaczy.
Jakopolicjanci pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą,zwracamy się z apelem do rodziców, ale także do nauczycieli, bybyli bacznymi obserwatorami. Dzieci często mówią o sobie, o tymco się dzieje wokół nich, ale niestety pogoń życia sprawia, żemy nie zawsze ich słuchamy. Pamiętajmy, że młodość to burzahormonów, emocji, z którą nie każdy potrafi sobie sam poradzić.Często wygórowane ambicje rodziców, trudności w nauce, chęćzaistnienia w grupie, ucieczka od codziennych problemów w domu jestsilnym bodźcem, by sięgnąć po coś, co ukoi lęk, strach,odrzucenie, ból. Czy jest to obniżona odporność psychiczna, czyteż zwykłe eksperymentowanie z narkotykami dla nowych doznań, zciekawości, czy dla przyjemności wniosek jest tylko jeden. Takiezażywanie narkotyków bardzo szybko u nastolatków prowadzi douzależnienia psychicznego, bowiem staje się lekarstwem na negatywnyobraz siebie czy też obniżoną samoocenę, dlatego też rozmawiajmy z dziećmi i uczmy ich asertywności tak potrzebnej wżyciu.