Apelujemy o pomoc dla bezdomnych
Chodziescy policjanci mając na względzie dobro i bezpieczeństwo osób bezdomnych w okresie jesienno – zimowym sprawdzają miejsca, gdzie próbują znaleźć schronienie osoby pozbawione dachu nad głową.Mundurowi robią wszystko, aby nie doszło do przypadków śmierci z wyziębienia.
Zbliżającasię powoli zima a wraz z nią fala chłodów sprawia, żeszczególnie myślimy o tych, którzy nie mają domów i żyją naulicy. Osoby bezdomne są niemal wszędzie, a naszym zadaniem ispołecznym obowiązkiem jest nie być obojętnym na ich los.
Kiedyzauważymy osobę bezdomną leżącą gdzieś na ławce w parku, podbalkonem, nie bądźmy obojętni, zadzwońmy na 997 i poinformujmy otakiej osobie. Chodziescy policjanci są przygotowani do działania,wystarczy im jedna informacja, aby podjęli odpowiednie kroki. Napewno nie pozostawią nikogo bez pomocy, a w razie potrzeby zabiorąpotrzebującego do schroniska lub wezwą pomoc medyczną. OśrodkiPomocy Społecznej robią wiele, aby osoby pozbawione własnego dachunad głową z Chodzieży i okolic znalazły ciepły kąt. Niestetynie wszyscy bezdomni dają się namówić na wyjazd do schroniska czynoclegowni. Powody ich oporu są dwa, w schronisku trzeba stosowaćsię do regulaminu i nie wolno pić alkoholu, którego nadużywanieczęsto idzie w parze z bezdomnością. Jeżeli chodzi o miastoChodzież, to większość osób bezdomnych na okres jesienno-zimowyznalazła schronienie i jest już bezpieczna.
Pracownicysocjalni na bieżąco współpracują z KPP w Chodzieży oraz StrażąMiejską. Podkreślają, iż szczególnej uwagi wymagają osobychore, niepełnosprawne, samotne, starsze a także bezradne,przebywające w miejscach nie zapewniających odpowiednich warunkówdo prawidłowego funkcjonowania np. dworce, ogródki działkowe,pustostany. To właśnie wspólne działania przedstawicieliinstytucji, organów władzy i całej społeczności lokalnejumożliwią przeprowadzenie działań profilaktycznych osłonowych iwpłyną na skuteczność podejmowanych w tym zakresie działań.
Osobybezdomne otrzymują wsparcie z MOPS na podstawie ustawy o pomocyspołecznej. Warunkiem udzielenia takiej pomocy osobie bezdomnej jestzameldowanie na pobyt stały na terenie Chodzieży. W pozostałychprzypadkach osobom bezdomnym udzielana jest doraźna pomoc pokonsultacji z właściwym terytorialnie ośrodkiem pomocy społecznej.MOPS w Chodzieży wszelkie działania profilaktyczne związane ztrudnym okresem zimowym realizuje w sposób priorytetowy izintegrowany. Pracownicy socjalni docierają do osób starszych,samotnych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i rodzin, którenie mogą podołać trudnościom życiowym w celu rozpoznania ichsytuacji życiowej i udzielenia im odpowiedniej do potrzeb pomocy.
Wyciągnięciepomocnej dłoni niewiele kosztuje a może uratować komuś życie.Wspólnie zadbajmy, by ten trudny czas był dla osób bez domubezpieczny.
Źródło:KPP Chodzież/ MOPS Chodzież