Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chodziescy policjanci uczcili pamięć funkcjonariuszy zamordowanych podczas wojny

Data publikacji 21.09.2016
kopia_img_20160916_1618411W piątek 16 września delegacja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą śmierć 18 funkcjonariuszy, skazanych na śmierć przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.
 
W tym roku obchodzona była 75 rocznica tej tragedii. Aby oddać hołd pomordowanym, jeden z wnuków zabitych policjantów zwrócił się do chodzieskiej Policji z prośbą o współuczestniczenie w uroczystościach, które zorganizowano u zbiegu ulic Kościuszki i Marcinkowskiego w Chodzieży w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się w okresie międzywojennym Komenda Powiatowa Policji Państwowej.


Warto w tym miejscu przytoczyć tragiczną historię naszych kolegów policjantów. W nocy z 30 na 31 sierpnia 1939 roku, w przededniu wybuchu II wojny światowej władze polskie podjęły decyzję o internowaniu aktywistów niemieckich, którzy zamieszkiwali tereny ówczesnych powiatów przygranicznych tj. Chodzieży, Czarnkowa i Obornik. Internowaniem objęto 672 osoby, które następnie miały konwojem pieszym udać się w kierunku Berezy Kartuskiej. Ostatecznie internowani nie dotarli do wyznaczonego miejsca z uwagi na fakt, że konwój został rozwiązany w miejscowości Mory koło Warszawy. W trakcie marszu w wyniku działania niemieckiego lotnictwa oraz Wermachtu zginęło 26 osób konwojowanych. Po zajęciu terytorium II Rzeczpospolitej przez wojska niemieckie, część ocalałych złożyła skargi do władz niemieckich, zarzucając policjantom, że w trakcie konwoju dopuścili się przestępstw przeciwko konwojowanym. Tajna Policja Gestapo ustaliła personalia konwojentów oraz zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku, których aresztowała i osądziła przed sądem specjalnym w Poznaniu. Dowodami w sprawie tej były fałszywe oskarżenia oraz tendencyjne zeznania konwojowanych osób. Mimo, że proces daleki był od nawet elementarnych norm prawnych, to wyrokiem z 4 września 1941 roku skazano 18 policjantów na karę śmierci przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano 75 lat temu 17 i 18 września w Poznaniu w więzieniu przy ul. Młyńskiej.


Prawnuk zamordowanego Stanisława Grabskiego odczytał ostatni list pradziadka z 16 września 1941 roku, w którym pożegnał się on z rodziną. Wiedział, że następnego dnia rankiem zostanie stracony. Tak też się stało. List krótki, ale jakże emocjonalny, skłaniający do refleksji nad życiem. Po uroczystościach przy tablicy delegacje oraz zaproszeni goście udali się do Biblioteki Miejskiej w Chodzieży, gdzie wspominali historie swoich bliskich.


Policjanci każdego roku w dniu obchodów święta Policji pamiętają o swoich kolegach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. To właśnie w tym miejscu, pod tablicą składają wiązankę kwiatów, oddając honor i czcząc pamięć pomordowanych policjantów.
kopia_img_20160916_1618411

kopia_img_20160916_162639

Powrót na górę strony