Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Relacja z Debaty Społecznej na temat nieletnich

Data publikacji 14.04.2016
dsc_0126Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży zorganizowała w chodzieskim Młodzieżowym Domu Kultury debatę społeczną. Tym razem tematyka dotyczyła problematyki bezpieczeństwa oraz demoralizacji i przestępczości nieletnich z terenu powiatu chodzieskiego oraz przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom.
Wejście dziecka na drogę przestępczą stanowi wypadkową wielu przyczyn i zdarzeń. Zazwyczaj jest ona poprzedzona wcześniejszymi sygnałami ze strony nieletniego. Czynnikami sprzyjającymi pogłębianiu nieprzystosowania społecznego jest sytuacja rodzinna i szkolna dziecka, grupa rówieśnicza oraz w coraz to większym zakresie Internet i media. Symptomami, które świadczą o patologii społecznej młodego człowieka mogą być: wagary, ucieczki z domów, alkohol, narkotyki, zaniedbanie w wyglądzie zewnętrznym, arogancki sposób bycia, etc. Dlatego też Policja, wykonując swoje ustawowe zdania, działając w oparciu o ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich, która oparta jest na dwóch fundamentalnych zasadach tj. zasadzie kierowania się dobrem dziecka oraz zasadzie indywidualizacji, wyszła z inicjatywą przeprowadzenia debaty społecznej na ten temat.

14 kwietnia w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Chodzieży odbyła się debata społeczna, w której uczestniczyli dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy szkolni, przedstawiciele samorządów, instytucji współpracujących z Policją a także mieszkańcy powiatu. Swoją obecnością zaszczycił nas Starosta Chodzieski Pan Julian Hermaszczuk, który zasiadł przy stole prezydialnym wraz z kadrą kierowniczą chodzieskiej Policji. Nadkom. Elzbieta Żulewska z Zespołu ds. Nieletnich podkreśliła, że inicjatywa tej debaty ma pozwolić na poznanie oczekiwań społecznych, a także wymianę informacji dla wypracowania lepszego jutra.Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem przez Pana Komendanta kilkuminutowej prezentacji dotyczącej przestępczości i demoralizacji nieletnich z terenu powiatu chodzieskiego. Następnie nadkom. Elżbieta Żulewska zaprezentowała wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu chodzieskiego w przedmiocie narkotyków/dopalaczy.

Po tym wystąpieniu nadszedł czas na dyskusję a następnie uczestnicy spotkania obejrzeli firm pt. „Wtargnięcie napastnika do szkoły” pokazujący min. zasady postępowania w przypadku ataku terrorystycznego, zasady organizacji i funkcjonowania systemów alarmowania, zadania dyrektora, obowiązki pracowników etc.

Spotkanie zakończyło się wypełnieniem anonimowych ankiet, stanowiących dla organizatorów kompendium wiedzy w zakresie oceny przygotowania tegoż spotkania. Zainteresowani otrzymali broszury, ulotki związane z tematyką spotkania.


W pracy wychowawczej prowadzonej przez nauczycieli, pedagogów a także rodziców, opiekunów niezmiernie ważną kwestią jest reakcja na pierwsze sygnały nieprzystosowania społecznego ucznia. Wczesne działania profilaktyczno – interweniujące mogą powstrzymać proces demoralizacji nieletniego a w konsekwencji jego wkroczenia na drogę przestępczą. Dlatego tak ważne jest podejmowanie wspólnych inicjatyw i wypracowanie wspólnego stanowiska wszystkich instytucji zajmujących się młodzieżą, która popadła w konflikt w prawem dla stworzenia im warunków powrotu do normalnego życia oraz otoczenia.
dsc_0121

dsc_0126

dsc_0129

dsc_0130

dsc_0131

dsc_0134

dsc_0135

dsc_0141

Powrót na górę strony