Bezpieczne ferie w powiecie chodzieskim
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w trakcie podróży Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chodzieży radzi rodzicom, opiekunom oraz organizatorom wypoczynku, jak można ograniczyć potencjalne zagrożenia związane z podróżą:
- Przed wyjazdem istnieje możliwości zgłoszenia przez organizatorów lub inne zainteresowane osoby miejsca i czasu rozpoczęcia przewozów grup dzieci i młodzieży, w celu dokonania kontroli przez Policję. Zgłoszenia należy kierować do oficera dyżurnego KPP w Chodzieży pod numer tel. 67 2811 211 i 997 lub asp. Janusza Herby tel. 67 2811 261 – kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego. Zwykle kontroli poddawany jest zarówno kierowca jak i pojazd.
- Należy sprawdzić czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów
- Należy wybierać firmę organizującą wypoczynek lub przewoźnika, która prowadzi działalność od dłuższego czasu, dysponuje nowoczesnymi pojazdami i jest sprawdzona na rynku.
- Opiekunowie w trakcie podróży muszą zwracać baczną uwagę na czas pracy kierowcy. Duża odległość do pokonania, niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak zmiennika, wydłużany czas jazdy bez odpoczynku powodują zmęczenie, dekoncentrację i mogą w efekcie skutkować wypadkiem drogowym.
- Opiekunowie powinni zwracać uwagę na wybór miejsca do postoju autobusu. Często obserwuje się sytuacje, w których postój jest dokonywany w miejscu zabronionym lub przypadkowym. Sytuacja taka powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, dzieci przebiegają przez jezdnię, wybiegają zza autobusu. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postój autobusu na wyznaczonych parkingach.
- Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i tyłu pojazdu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
- Idąc na dłuższy spacer, górkę w zimowej aurze, warto pomyśleć o ciepłym napoju w termosie i oczywiście ubrać się stosownie do pogody;
- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach zawsze należy wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ulic, skrzyżowań, ciągów komunikacyjnych.
- Przed skorzystaniem ze sprzętu zimowego warto upewnić się, czy jest on w dobrym stanie tj. czy z sanek nie wystają gwoździe, śruby, czy szczebelki w sankach nie są połamane;
- Nie ślizgaj się na chodnikach – taka wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych;
- Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia są zwisające z balkonów, dachów masywne nawisy i sople lodu – zrezygnuj z zabawy w takim miejscu;
- Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż możesz doprowadzić do kolizji a nawet wypadku drogowego;
- Nie rzucaj w innych śnieżkami wypełnionymi piaskiem, szkłem bądź innymi niebezpiecznymi przedmiotami, bo możesz wyrządzić komuś krzywdę;
- Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne. Pozornie tylko gruby lód w każdej chwili może się załamać.
-
Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych;
Młodzież, zwłaszcza ta nieco starsza, większą część wolnego czasu spędzi zapewne przed internetem. Warto zainteresować się tym, co nasze dziecko robi w sieci. Internet jest ogromnym dobrodziejstwem, ale kryje też wiele niebezpieczeństw.
Wolny czas sprawia, że młodzież często nawiązuje nowe znajomości, kontakty. Obserwujmy nasze dzieci, rozmawiajmy z nimi, by utrwalać w nich poczucie własnej wartości oraz kształtować zdolność do samodzielnych odpowiedzialnych wyborów, opartych o wiedzę i umiejętności związane z pozytywnymi wartościami społecznymi.
Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek. We wszystkim potrzebny jest umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność. To czynniki, które gwarantują nam bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych i powrót do ław szkolnych.