Dopalacze niszczą życie
W ramach wspomnianego programu, którego inauguracja miała miejsce 4 września bieżącego roku młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu chodzieskiego miała możliwość obejrzenia filmu fabularyzowanego przygotowanego przez Ostrowską Grupę Pat o tym samym tytule oraz wysłuchania prelekcji na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, szkodliwości zażywania oraz działania dopalaczy. W ramach programu przeprowadzono ankieteryzację młodzieży, zmierzającą do określenia różnych postaw i zachowań społecznych wobec dopalaczy.
Kolejnym krokiem było zorganizowanie przez chodzieską Policję wspólnie z PSSE w Chodzieży spotkań z młodzieżą w oparciu o materiały przygotowane do realizacji programu. Młodzież, która uczestniczyła w debacie o dopalaczach pt. „Smak życia” miała okazję czynnie uczestniczyć w spotkaniu i samodzielnie wyciągać wnioski z dyskusji.
Głównym celem programu jest przekazanie wiedzy na temat konsekwencji psychologicznych, neurologicznych, społecznych wreszcie prawnych zażywania dopalaczy oraz wyposażenie adresatów programu, a więc nie tylko młodzieży, w umiejętności rozpoznawania, przewidywania oraz zapobiegania zagrożeniom występującym w środowisku.
Czynnikami chroniącymi przed takimi zagrożeniami jest dom, rodzina, szkoła, która nie tylko uczy, ale także wspiera młodego człowieka, pozwala mu rozwijać swoje zainteresowania, budować poczucie pewności siebie, ale także asertywności, tak potrzebnej w czasach pełnych pokus i zagrożeń. Młodzi ludzie sięgają po dopalacze z kilku powodów. Są to: nuda, nacisk ze strony rówieśniczej, frustracja związana z różnymi problemami, niska samoocena oraz zwykła ciekawość dla nowych doznań, eksperymentów.