Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy o pomoc dla bezdomnych

Data publikacji 04.11.2014

bezdomniNadchodzi szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Chodziescy policjanci, mając na względzie dobro tych osób w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są zdecydowanie niekorzystne, chociażby z uwagi na spadki temperatur, sprawdzają miejsca, gdzie próbują znaleźć schronienie osoby pozbawione dachu nad głową. Mundurowi zrobią wszystko, aby nie doszło do przypadków śmierci z wyziębienia.

Zbliżająca się małymi krokami zima a wraz z nią fala chłodów sprawia, że szczególnie myślimy o tych, którzy nie mają domów i żyją na ulicy. Bezdomność nie jest czymś, co dotyka tylko nasz kraj. Problem ten dotyczy wszystkich krajów na świecie. Bezdomni żyją wszędzie a naszym zadaniem i społecznym obowiązkiem jest nie być obojętnym na ich los.

Jakie są powody, dla których część społeczeństwa staje się bezdomna? Jest ich niemal tyle, co bezdomnych. Od problemów rodzinnych, przez alkohol, zaciągnięte kredyty, utratę pracy, przemoc w rodzinie, brak tolerancji innych osób na choroby i jeszcze wiele, wiele innych.

 

Kiedy zauważymy osobę bezdomną leżącą gdzieś na ławce w parku, pod balkonem, nie bądźmy obojętni, zadzwońmy na 997 i poinformujmy o takiej osobie. Chodziescy policjanci są przygotowani do działania, wystarczy im jedna informacja, aby podjęli odpowiednie kroki. Na pewno nie pozostawią nikogo bez pomocy, a w razie potrzeby zabiorą potrzebującego do schroniska lub wezwą pomoc medyczną. Ośrodki Pomocy Społecznej robią wiele, aby osoby pozbawione własnego dachu nad głową z Chodzieży i okolic znalazły ciepły kąt. Niestety nie wszyscy bezdomni dają się namówić na wyjazd do schroniska czy noclegowni. Powody ich oporu są dwa, w schronisku trzeba stosować się do regulaminu i nie wolno pić alkoholu, którego nadużywanie często idzie w parze z bezdomnością.

 

Pracownicy socjalni na bieżąco współpracują z KPP w Chodzieży oraz Strażą Miejską. Podkreślają, iż szczególnej uwagi wymagają osoby chore, niepełnosprawne, samotne, starsze a także bezradne, przebywające w miejscach nie zapewniających odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania np. dworce, ogródki działkowe, pustostany. To właśnie wspólne działania przedstawicieli instytucji, organów władzy i całej społeczności lokalnej umożliwią przeprowadzenie działań profilaktycznych osłonowych i wpłyną na skuteczność podejmowanych w tym zakresie działań.

 

Osoby bezdomne otrzymują wsparcie z MOPS  na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Warunkiem udzielenia takiej pomocy osobie bezdomnej jest zameldowanie na pobyt stały na terenie Chodzieży. W pozostałych przypadkach osobom bezdomnym udzielana jest doraźna pomoc po konsultacji z właściwym terytorialnie ośrodkiem pomocy społecznej. MOPS w Chodzieży wszelkie działania profilaktyczne związane z trudnym okresem zimowym realizuje w sposób priorytetowy i zintegrowany. Pracownicy socjalni docierają do osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i rodzin, które nie mogą podołać trudnościom życiowym w celu rozpoznania ich sytuacji życiowej i udzielenia im odpowiedniej do potrzeb pomocy.

 

Wyciągnięcie pomocnej dłoni niewiele kosztuje a może uratować komuś życie, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas znalazł w sobie choć pierwiastek empatii dla drugiego człowieka i nie był obojętny na jego los. Wspólnie działając uda się nam sprawić, by ten jakże trudny czas był dla tych osób bezpieczny.

 

Źródło: KPP Chodzież/ MOPS Chodzież

Powrót na górę strony