Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny senior  bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 15.10.2014

nowe_logo_kppW ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań pn. „Razem Bezpieczniej” powstał w ostatnim czasie program profilaktyczny adresowany do seniorów pn. Bezpieczne Życie Seniora. Stanowi on odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne w zakresie informacji i edukacji w głównej mierze pod kątem unikania zagrożeń przez osoby w jesieni życia.

Podczas odbywającej się w ubiegłym tygodniu w Młodzieżowym Domu Kultury debaty społecznej  poruszono bardzo istotną kwestię a mianowicie bezpieczeństwa osób starszych poruszających się rowerami po drogach naszego powiatu. Temat ten jest o tyle ważny, ponieważ dotyczy sporej grupy społecznej. Warto w tym miejscu podkreślić, że część seniorów poruszająca się rowerami posiada prawo jazdy i zna przepisy drogowe. Niemniej jednak jest też spora grupa, która nigdy takowego dokumentu nie posiadała i nie zna przepisów obowiązujących rowerzystów. Stąd w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa wszystkich rowerzystów prezentujemy wybrane przepisy  dotyczące ruchu rowerów.   

·         Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

·         Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

·         Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

  1. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu z zastrzezeniem ust. 3a;
  2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  3. czepiania się pojazdów.

·         3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

·         Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów

3.   warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

·         6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

             

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

·        ust.1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

·        ust.2.Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

·        ust.3.Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

 

Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży przypomina, że rowerzystów także obowiązują znaki i sygnały drogowe, a noszone przez nich elementy odblaskowe sprawiają, że są bardziej widoczni na drodze, bo już z odległości 150-200 metrów.  

Powrót na górę strony