Narkotykom stanowczo mówimy NIE
W związku z narastającym problemem zażywania narkotyków przez młodzież szkolną Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chodzieży zorganizowała spotkanie z udziałem eksperta w tej dziedzinie.
25 lutego w Miejskim Gimnazjum w Chodzieży miała miejsce prelekcja z udziałem nauczycieli, pedagogów szkolnych, wychowawców oraz rodziców z terenu powiatu chodzieskiego. Wykład poprowadziła Pani Małgorzata Biskup pracująca niegdyś jako ekspert Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu, obecnie wykładowca uczelniany, zajmująca się przez wiele lat tematyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży.
Jeszcze kilkanaście lat temu problem narkotyków i narkomanii kojarzony było i dotyczył tylko niektórych środowisk. Obecnie młodzież narkotyki traktuje jak inne używki i mówi o nich otwarcie, zna działanie poszczególnych środków odurzających, aktualne ceny za gram, „kto” i „co” bierze.Badania przeprowadzone w 2008 roku wśród gimnazjalistów i licealistów dowiodły, że prawie każdy uczeń miał kontakt ze sferą narkotyków. Nie oznacza to bynajmniej, że „brał”, niemniej jednak stanął przed ważnym życiowym wyborem, spróbować, czy nie. Piszę „życiowym”, bo o życie i zdrowie w tym wszystkim chodzi.
Obecne na rynku narkotyki nie są „czyste”, zawierają szereg bardzo niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Do narkotyków dodawane są trutki dla szczurów, pokruszone szkło, środki owadobójcze, itp. Oprócz znanych wszystkim podstawowych środków odurzających młodzież sięga po niektóre leki, będące w sprzedaży bez recepty, które w dużych dawkach, bądź w połączeniu np. z alkoholem lub niektórymi napojami powodują odurzenie młodego człowieka.
Głównym celem spotkania było zapoznanie osób uczestniczących z rodzajami narkotyków, następstwami ich zażywania, symptomami zachowania świadczącymi o tym, że dziecko zażywa narkotyki, wreszcie sposobami udzielania pomocy takim osobom i ich rodzinom. Pani Małgorzata Biskup przytaczała konkretne przykłady z życia innych, by dać obraz niebezpieczeństw, na jakie są narażeni młodzi ludzie.
Jako policjanci pracujący na co dzień z młodzieżą, zwracamy się z apelem do rodziców, ale także do nauczycieli, by obserwować dzieci, interesować się tym, co robią w wolnym czasie, z jakimi problemami borykają się w szkole czy na podwórku. Dzieci często mówią, ale my nie zawsze ich słuchamy, znajdujemy dla nich czas, dlatego sięgają po używki.Pamiętajmy, że młodość do burza hormonów, emocji, z którą nie każdy potrafi sobie sam poradzić. Często wygórowane ambicje rodziców, trudności w nauce, chęć zaistnienia w grupie, ucieczka od codziennych problemów w domu, gdzie rodzic pije, bije, są kłótnie, jest tak silnym bodźcem, że młody człowiek sięga po narkotyki.
Czy jest to obniżona odporność psychiczna, czy też zwykłe eksperymentowanie z narkotykami dla nowych doznań, z ciekawości, czy dla przyjemności wniosek jest tylko jeden. Takie zażywanie narkotyków bardzo szybko u nastolatków prowadzi do uzależnienia psychicznego, bowiem staje się lekarstwem na negatywny obraz siebie czy też obniżoną samoocenę, a stąd już krótka droga do zmarnowania sobie życia, dlatego też rozmawiajmy z dziećmi i uczmy ich asertywności.