Bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych
Od 3 lutego na naszym terenie rozpoczynają się ferie zimowe, które będą trwały dwa tygodnie. W związku z tym należy spodziewać się wzmożonego ruchu autobusów przewożących młodzież i dzieci oraz nasilenia ruchu samochodów osobowych. Chodziescy policjanci już niebawem rozpoczną działania o kryptonimie „Bezpieczne Ferie 2014”, lecz już dzisiaj apelują do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność i rozwagę.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w trakcie podróży Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chodzieży radzi rodzicom, opiekunom oraz organizatorom wypoczynku jak ograniczyć potencjalne zagrożenia związane z podróżą:
•Przed wyjazdem istnieje możliwości zgłoszenia przez organizatorów lub inne zainteresowane osoby miejsca i czasu rozpoczęcia przewozów grup dzieci i młodzieży, w celu dokonania kontroli przez Policję. Zgłoszenia należy kierować na dzień przed wyjazdem do oficera dyżurnego KPP w Chodzieży pod numer tel. 67 2811 211 i 997 lub mł. asp. Janusza Herba tel. 67 2811 261 – kierownika RD. Zwykle kontroli poddawany jest zarówno kierowca jak i pojazd.
•Należy sprawdzić czy przewożone dzieci mają odpowiednią ilość opiekunów - zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób.
•Należy wybierać firmę organizującą wypoczynek lub przewoźnika, która prowadzi działalność od dłuższego czasu, dysponuje nowoczesnymi pojazdami i jest sprawdzona na rynku.
•Opiekunowie w trakcie podróży muszą zwracać baczną uwagę na czas pracy kierowcy. Duża odległość do pokonania, niesprzyjające warunki atmosferyczne, brak zmiennika, wydłużany czas jazdy bez odpoczynku powodują zmęczenie, dekoncentrację i mogą w efekcie skutkować wypadkiem drogowym.
•Opiekunowie powinni zwracać uwagę na wybór miejsca do postoju autobusu. Często obserwuje się sytuacje, w których postój jest dokonywany w miejscu zabronionym lub przypadkowym. Sytuacja taka powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, dzieci przebiegają przez jezdnię, wybiegają zza autobusu. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postój autobusu na wyznaczonych parkingach.
•Wszystkim kierowcom przypominamy, że zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i tyłu pojazdu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
•Kierowcom samochodów osobowych przewożącym dzieci przypominamy, że dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.
Aby ferie były bezpieczne musimy pamiętać o dzieciach pozostawionych w domach. Szczególne troskliwą opieką trzeba objąć najmłodszych. Starszych przestrzec przed pokusami i zagrożeniami podczas korzystania z Internetu i uroków tej pory roku. Dzieci bawiące się na podwórkach i placach zabaw mogą ulec wypadkom. Dopilnujmy, aby nie wchodziły na zamarznięte zbiorniki, a z nart i sanek korzystały z dala od ruchu ulicznego i torowisk.
Mamy nadzieję, że skorzystacie Państwo z podanych wskazówek aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży. Pamiętajcie, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja lecz w olbrzymiej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.