"Gdy utracisz dokumenty"

tapeta_muszla_1024x768Związek Banków Polskich przy wsparciu Policji kontynuuje kampanię informacyjną dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. 

 

 

I.  Co robić w przypadku utraty dokumentów?

1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

2. Powiadomić Policję (w przypadku, gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży).

3. Wyrobić nowy dokument. 

II.  Gdzie i jak zastrzegać?

1. W każdej placówce swojego Banku.

2. Jeśli nie posiada się rachunku bankowego, należy udać się do Banku przyjmującego zastrzeżenia odwszystkich osób (aktualna lista na stronie internetowej: www.dokumentyzastrzezone.pl). 

III.  Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać? 

Najważniejsze są: dowód osobisty (również tymczasowy), paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa,książeczka marynarska, karta stałego pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza. 

IV.  Dlaczego należy zastrzec utracone dokumenty?

Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem!Wykorzystywane są m.in. do:· wyłudzenia pożyczki,· wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,· kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów,· zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków. 

Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono! 

V.  Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?

System DZ to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danycho zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. System działa w trybieon-line. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankomuczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefoniikomórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty mogą sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czyagencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości. 

VI. Jak zachować się w przypadku utraty dokumentów

„Chroń najcenniejszy skarb – swoją tożsamość”

Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w urzędzie już nie wystarcza! 

Każdy, kto zgubił dokument tożsamości lub komu dokument ten został skradziony, powinien jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić to w swoim banku. Jeżeli ktoś nie ma rachunku bankowego, należy udać się do Banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich osób (aktualna lista na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl).

Zagubione dokumenty należy zastrzec jak najszybciej, nawet jeżeli utracony został kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Nigdy, bowiem nie ma pewności, kiedy zostanie przez kogoś wykorzystany.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to jedyna w Polsce ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości.Informacja wskazująca na to, Ŝe dokument znajduje się w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ, a tym samym powinien być wyeliminowany z obrotu, pojawia się we wszystkich placówkach bankowych i u innych podmiotów uczestniczących w Systemie – wszystko w czasie niemal rzeczywistym.  

Powrót na górę strony